Ayva Diyeti

Ayva Diyeti

Ayva Diyeti, Ayva diyeti için doğala dönüşte diyebiliriz, ayva aslında çok eski çağlarda keşfedilmiş. Adeta mucize yaratan sarı rengiyle bize sonbaharı ve hüznü anımsatan ama çiği ve pişmişi sevilerek yenilen ayva meyvesi çok sağlıklı olduğunu Romalılar tarafından baldan parfüme kadar ve bir çok rahatsızlığa şifa verici olarak kabul etmişlerdir. Vücuda pek çok yararı olduğu ve her derde de deva olan bu meyvenin, protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve C vitamini de bulunan ayva meyvesi, kışın soğuk algınlığına da çok iyi geliyor. Çiğ halde yenildiği gibi konserve, reçel, komposto ve tatlı olarak da yapılabilir. Meyvesinden yapılan komposto ishali keser, kalbi güçlendirir, ağız kokularını alır. Ayvanın yaprakları kaynatılıp pekmezle tatlandırılıp içildiği takdirde, uykusuzluğa ve sinirlerin yatışmasına, yine yapılan bu içecek ile yüksek ateşin düşürülmesinde de, çok etkilidir. Şeker içeriğinin düşük olması bakımından şeker hastalarında da fayda sağlar. Bu ayva meyvesine gençlik ve sağlık iksiri deniliyor.

Ayva diyeti konusu, kilo vermek yada diğer anlamıyla yağlardan kurtulmak insanın elinde olan bir şeydir. Sadece karar vermek ve bu kararınızın gerektirdiği fedakarlığı göstermekle başlayacaktır. Hayat öyle bir olgudur ki, bir şey vermeden önce almak ister. Aldığı şey ise, sizin zamanınız ve emeğiniz. Lakin bunları da vermeden de, zaten hiçbir kazanım gerçekçi olmuyor. Gerçek olanı elde etmek içinse hem sabır hem de ter dökmenizi ister. Buda aylar, hatta seneler içinde öyle değişim oluyor ki, siz bile kendi kendinizi tanıyamıyorsunuz. Söz konusu başkasının zorlamasıyla, veya başkasına güzel görünmek için değil de kendi sağlığınız için kendi isteğinizle, ilerleyen yaşınızla birlikte konu sağlığımız olunca, bu kilolardan kurtulmaya kararlı olmaktır ve tadına varabilmektir. Büyük bir tabaktan alınan tat ile küçük bir parça alınan tattan farklı değildir. Önemli olan ömür boyu o tada varabilmektir. Sonuçta kilo vermek büyük bir mutluluktur. Sağlıklı beslenmenin olumlu sonuçlarını gözlerinizle görün. Herkese başarılar ve sabırlar diliyoruz.

ayva-diyeti

Şekeri düşük lif oranı yüksek olan meyveler; Vücudun başlıca düşmanı olan kolesterol hiçbir meyvede bulunmaz. Meyveler doğal şeker içerir, ne kadar çok meyve yenirse beyindeki sinir hücreleri de o kadar gelişir, meyve yemek hafızayı canlandırır. Meyveler bir lif kaynağıdır. Meyveler vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Az kalori içerdiğinden kilo aldırmazlar. Bolca antioksidan içerirler. Meyveleri aç karnına yemek sindirimi kolaylaştırır. Şeker oranı düşük, lif oranı daha yüksek olan meyveler, kişiyi daha uzun süreli tok tutacağı için, diyetlerde daha çok tavsiye edilir. Diyet yaparken özellikle ayva, kivi, portakal, yeşil elma ve erik yenilebilir. Ancak şeker değeri yüksek olan meyvelerin “kavun, karpuz, dut, incir, üzüm”  içindeki şeker, kan şekerini çok hızlı yükseltir. Hızlı yükselen şeker de, çabuk iner. Bu durumda kişi daha çabuk acıkır ve daha çok yeme isteği duyar.

Şekersiz ayva diyeti tarifi; Kilolardan kurtulmak için 3 gün boyunca devam edilen diyete, doğru uygulandığı takdirde ayva diyeti ile soğuk kış günlerinde tatlı ihtiyacını gidermeye yönelik yalnızca diyet tarifindeki talimatla uyarak yapılması gereklidir. Ayva diyeti malzemeleri; Bir adet ayva, bir adet kırmızı elma, tarçın, ayvanın kabukları ve çekirdekleri, biraz su. Yapılışı; Ayvanın içinde pektin olduğundan yenildiğinde daha tok tutma özelliğine sahiptir. Önce ayvayı soyup ikiye bölüyoruz. İçini de, temizlemeyi unutmayalım. Bu arada ayvanın  kabuklarını ve çekirdeklerini bir kenara ayıralım. Elmayı da soymadan içini temizleyip, rendeleme işlemini yapalım. Sonra tarçınla beraber rendelediğimiz elmayı iyice karıştıralım. Şimdi elmalı tarçın oldu. Bu ikiliyi ayvaların içine dökelim. Bir tencere içerisine ayvaları yarım edecek kadar su koyalım. Ayırdığımız ayva kabuklarını ve çekirdeklerini de, ekleyelim. Ayvalarımız yumuşayınca tatlımız hazır hale gelmiş olacaktır. Eğer yarım yarım, birer ara öğünde yiyebileceğiniz ayva tatlısını sizlerin sunumuna hazır hale getirmiş olduk. Bu haftayı yeni bir başlangıca adım olarak görün ve kendinize bir güzellik yapın. Sağlıklı ve güzel günlere.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir