Ayva Lokumu Tarifi

Ayva Lokumu Tarifi, su, şeker, sitrik asit, nişasta veya tartarik asit veya potasyum tartarat ile hazırlanmakta olan lokum, kitlesine göre gerektiğinde bazı çeşni maddeleri, kuru ve kurutulmuş meyveler veya benzeri maddelerin ilave edilip tatlandırılmasıyla hazırlanan  ve dünyada Türklere özgü olduğu kabul edilen geleneksel bir Türk tatlısıdır. Ayvanın o mayhoş ama bir o kadar da güzel tadını sevenler için ayva lokumu bir numaralı lezzettir. Bu yazımızda da ayvalı lokum tarifini sizler için paylaşacağız.

Ayva Lokumu Tarifi için Gerekli Malzemeler
  • Yaklaşık 120 gram kadar lokum
  • 4 adet ayva
  • 1 su bardağı üzüm (çekirdeksiz)
  • 1 çay kaşığı toz zencefil
  • 1 çay kaşığı toz tarçın
  • 1 çay bardağı kadar toz şeker
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • İri çekilmiş ceviz içi,fındık veya fıstık içi
  • Bol miktarda hindistan cevizi
Ayva Lokumu Tarifi Yapılışı
Ayvalar yıkayıp kesilir, ayvanın çekirdekleri ve çekirdek yatakları çıkartılır. Temizlenen ayvalar iri parçalar halinde doğranıp tavaya atılır. 1.5 su bardağı kaynar su tavaya ayvaların üzerine boşaltılır ve tavanın kapağı kapatılır. Ardından ayvalar iyice yumuşayıp suyunu çekinceye kadar orta ateşte pişirilir. Pişen ayvalar tavadan alınıp rondo edildikten sonra tekrardan tava içine atılır, üzümler de iyice yıkandıktan sonra rondo edilip tavaya atılır ve karıştırılmaya başlanır.
ayva-lokumu-tarifi
Tavanın altı tekrardan yakıldıktan sonra karışıma zencefil ve tarçın da eklenip karışım tekrardan karıştırılır. Tavadaki karışımımız iyice ısındıktan sonra az miktarda suda eritilen nişasta da karışıma eklenir ve tekrar karıştırılır. Üzümlerin tatlı olup olmamasına ve karışımın tadına baka baka damak zevkinize göre karışımı şekerle tatlandırabilirsiniz. Son olarak da ayvalı, üzümlü karışımımız 10-15 dakika daha pişirdikten sonra ocağın altı kapatılıp ceviz eklenerek tekrardan karıştırılır.
Bolca hindistan cevizi serpilmiş tepsiye ayvalı üzümlü karışımımız serpilip üstü düzleştirilir. Üstüne tekrardan bolca hindistan cevizi serpilerek düz bir cisimle hafif hafif karışıma baskı uygulanır. Tepsideki lokum buzluğa kaldırılır ve kesilecek kadar sert olduğunda şeritler ve kareler halinde kesilir. Kesilen bu lokumlar da pudra şekeri ve hindistan cevizine bulanarak bekletilmeye alınır. Biraz daha kurumaları için lokumları, temiz ve pamuklu bez serpilmiş bir tepsiye dizilip açıkta bekletilir. Birkaç gün boyunca bu şekilde bekletilen ayva lokumu kapalı bir kapta buzdolabında da muhafaza edilebilir. Ayva lokumu bu haliyle serilmiş şekilde bekledikçe daha da lezzet kazanarak tam bir lokum tadını alıyorlar. Afiyet olsun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir