Ayva Reçeli Tarifi

3 Çeşit Ayva Reçeli Tarifi

Bir sonbahar meyvesi olan Ayva, kendine has kokusu ile evlerimizi ve sofralarımızı süslüyor. Bilindiği gibi Ayva, bol miktarda C vitamini ve besin lifinin yanında, A vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, kalsiyum, niasin, potasyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller de içeriyor.

Dayanıklı bir meyve olduğu için, eski zamanlarda duvarlara asılarak, doğal oda kokusu vazifesi gören ayvanın çekirdekleri başlı başına özel bir ürün. Ayva çekirdekleri kesinlikle atılmıyor, hem tatlısında hemde reçelinde yoğun turuncu rengi veren ayva çekirdekleridir.

Bu yazıda Ayva ile yapılan birbirinden güzel Ayva Reçeli tariflerini yazacağız.

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

 Ayva Reçeli Tarifi 1

Karanfilli Ayva Reçeli Tarifi ( 1 kavanoz )

2-3 tane büyük veya orta boy ayva
1-1,5 su bardağı temiz su ( doğranmış ayvanın üzerini hafif geçecek kadar )
1.5-2  su bardağı toz şeker veya arzu edilen oranlarda süzme bal
3-4 adet karanfil
3-4 adet ayva çekirdeği ( Ayva reçeline kırmızı renk vermesi için konur )

Ayvalar yıkanır ve kabukları soyulur, küp şeklinde doğranarak tencereye konur ve üzerine su ilave edilip orta ateşte haşlanır. Ayva dolu tencere kaynamaya başladıktan sonra şeker ilave edilir. Bu esnasa karanfil ve ayva çekirdekleri eklenir. 30- 40 dakika kadar bu şekilde kaynatılır, altı kapatılır, 5-10 dakika dinlendirilir ve hafif sıcak vaziyette kavanoza doldurulup ağzı kapatılır.

ayva-receli

Ayva Reçeli Tarifi 2

Ayva Reçeli Oktay Usta ( Kolay Ayva Reçeli )

1 Kilogram şeker
5 Su bardağı su
5 Tane ayva
4 Damla kadar limonun suyu

Ayvaların kabuklarını soyulup küp küp doğranır, çekirdekleri bir köşeye konur. 5 su bardağı su tencereye konur ve kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra doğranmış ayvalar tencere konur, ayva çekirdekleri de tencereye eklenir. Ayvalar yumuşayınca şeker ilave edilir.
20 dakika kadar kanatılmaya devam edilir daha sonra 4 damla kadar limon suyu ilave edilir. 2-3 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocağın altı kapatılır. Soğumaya bırakılır.  Biraz sıcaklığı dinince kavanozlara doldurulabilir.

Ayva Reçeli Tarifi 3 ( Rendelenmiş Ayva Reçeli Tarifi )

Rendelenmiş Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Kullanılacak malzeme:
1,5 kilo ayva,
1- 1,5 kilo toz şeker,
5 bardak su,
6 gr limon tuzu.

Ayvalar soyulduktan sonra, kalın rendeyle rendelenir. Çekirdekli kısma dokunulmaz . Rendelenmiş ayvalar suyla karıştırılır ve 5 dakika kadar haşlanır. Haşlanmış ayvaya toz şeker katılır ve şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Şeker eridikten sonra ise orta ateşte karışım koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Reçel kıvamını aldığında yarım kahve fincanı suda, 6 gr limontuzu eritilir ve karışıma ilave edilirek iyice karıştırılır. Limon tuzu iyice karıştıktan sonra ocağın altı kapatılır. Reçel iyice soğutulur ve kavanozlara boşaltılırak, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilir.

Afiyet Olsun….

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir