Ayva Yaprağı Çayı

Ayva yaprağı çayı, sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle sonbahar aylarında toplanan ayva yaprağı bir demliğe konarak haşlanır ve ilk suyu atılır. Sonra tekrar üzerine su ilave edilerek kaynatılır ve normal çağ gibi içilir. Suyu bittikçe üzerine ilave edilerek demlenir. Bir tutam ayva yaprağı 5-6 defa demlenir her demlenişinde daha fazla özlü bir içecek olur.
Ayva yaprağı çayının faydaları
Ayva yaprağı çayının sağlığa faydası oldukça fazladır. Karaciğeri temizler ve düzenli çalışmasını sağlar. Bronşite iyi gelir, öksürüğü keser. Uykusuzluk ve stres durumlarında sakinleştirici özelliği vardır. İshal durumlarında kabız edici ve ateş düşürücü özelliği vardır. Ayva yaprağı gibi ayva da protein, şeker, organik asit, C, A ve B2 vitamini, demir, bakır, potasyum gibi minerallerce zengindir. Ayva yaprağı, bağırsak ve mideyi zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlığı önler. Cildi daha parlak ve zinde hale getirir. Ağız içinde oluşan yaralara ve boğaz iltihaplarına iyi gelir.
Ayva yaprağını haşlayıp lapa hale getirip boğaza konursa boğazdaki şişliğe iyi gelir
ayva-yapragi-cayi
Suyunun kaynatılarak içilmesiyle uykusuzluk çekenlerin uykusu düzene girer. Ayva yaprağı kan yapıcı özelliği olan bir bitkidir. Ayva yaprağı çayını içmeye devam eden kişilerin kan değerleri normale döner. Ayva yaprağı, kendisi ve çekirdeği kalp hastalığının değişmez ilacıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Aç karnına içilmeli ve ayva yaprağı suyu ile duş alınmalıdır.
Kalp çarpıntısı olan kişiler ayva yaprağı ve çiçeğini kaynatıp içerse sağlığa kavuşur. Basuru olan kişi ayva yaprağını kaynatıp içmeye devam ederse basuru körelir ve zamanla kaybolur. Ayva yaprağı çayının ses tellerine de iyi geldiği söylenir. Ses kısıklığı olan kişi ayva yaprağı çayına devam ederse ses telleri açılır. Bronşit ve öksürükte çok önemli bir bitkisel çaydır. Ayva yaprağı çayı mide ülserine iyi gelir, vesveseye engel olur.
Kullanımında dikkat edilmesi gerekenler: Ayva yaprağı çayı yüksek tansiyonlu kişilere ve sürekli kabızlık çeken kişilere önerilmez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir